Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbarvení a odznaky koně

3. 7. 2008

Základní barvy ststi

Srst může být jednobarevná nebo smíšená.Barva je důležitá při popisu koně.Neovlivňuje samozřejmě výkonnost koně, ale mnózí lidé přeto dávají přednost určité barvě.Některá plemena, např,. cleveland nebo suffolk, musí mít určitou barvu-cleveland je hnědák a suffolk ryzák.Appaloosy mají skvrnitou srst v různých vzorech,nazývaných např. deska nebo sněhová vločka. Bělouši mají barvu od bílé až tmavošedou(mohou být vyběluijící a nevybělující)

Ryzák

Bělouš

Hnědák

Plavák

Strakáč

Izabela-žluťák

52

Vraník

7

Albín

8

Odznaky na hlavě

 

Přirozené odznaky na hlavě koně zpravidla pokrývají čelo nebo přední část hlavy až po tmavé skvrnky kolem huby.Někteří koně mají odznaků více např. současně hvězdu i skvrnku.

Nosní pruh

Hvězda

Lisina

Slinka

Lucerna

Odznaky na nohou

Odznaky na nohou jsou obvykle bílé. Podle jejich rozsahu jsou tedy popisovány.Kopyto může být černé, světlé nebo pruhované.

Nadkolenka

5

Podkolenka

4

Ponožka

3

Korunka

2

Bez znaku

1

Odznaky na kopytech

Kopyto může být  bílé, pruhované a také modro-černé.

Bílé

bíle koptyo

 

Pruhované

pruhované kopyto

Modro-černé

modročerné kopyto

Hřbetní nebo-li úhoří pruh

Hřbetní nabo-li úhoří pruh sahá od kořene ocasu a bývá často provázen pruhem přes kohoutak. Téměř vždy je spojen se světlou (plavou)srsti, ať už žlutou, modrou nebo myšší a někdy i zebrování na nohou.Tmavé chlupy hřbetního pruhu jsou patrné po celé délce.

 

 

Úhoří pruh

 

Výžehy a tetování(získané odznaky)

Výžehy:

1. Kmenový: vypaluje se na levou sedlovou část, skládá se z kmenového znaku otce a arabského čísla. U plnokrevníků se znak otce vypaluje na pravou stranu.

2. Rodový: Vypaluje se pod kmenovým a je to znak otce, po kterém pochází matka hříběte. Nepoužívá se u Anglických plnokrevníků, klusáků a chladnokrevníků.

3. Výžeh hříběte: Je to číslo, které nám vyjadřuje, kolikáté je to hříbě po určitém plemeníkovi. Výžeh hříběte se vypaluje na pravou stranu sedlové části. U Anglických plnokrevníků pod znak otce.

4. Výžeh chovatelského ústavu: Vypaluje se na levé stehno a u Anglických plnokrevníků na levou stranu sedlové části. Je to znak hřebčína.

5. Základní číslo: Vypaluje se na levou stranu krku a je to číslo, pod kterým je kůň zaregistrován.

 

uzbn

 

Značkování mrazením:

Moderní způsob značení koní přiložením hluboko zmrazené značky na vystříhané místo. Koni je vypáleno sériové číslo, které se uvede do nár. registru.

gjkmbn

Tetování:

Většinou se tetuje na pysky nebo kopyta. Je to pro koně velmi bolestivý způsob značení.

Mikročipy:

Zavádí se koni pod kůži. Podle tohoto čipu policie koně lehce najde.

hjk,